Dzień Bezpieczeństwa z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Grywalizacja VR czyli Dzień Bezpieczeństwa  z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

 

Dzień Bezpieczeństwa to świetny sposób aby zaangażować pracowników i poprawić ich wiedzę na temat bezpieczeństwa. Dzięki technologii VR, pojawiają się również nowe możliwości zaangażowania poprzez aplikacje związane z bhp, ppoż i pierwszą pomocą. Osoby nakładają gogle VR i przechodzą aplikację, dzięki czemu są skupieni w 100% na doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości. Aplikacje można również użyć jako jedna z konkurencji w zawodach, w których uczestnicy zdobywają punkty w czasie pokonywania dedykowanych stacji treningowych. Dzięki systemowi zapisów wyników szybko można wyłonić zwycięzcę. Na każdej stacji powinien znaleźć się instruktor, który omawia zadanie, dba o bezpieczeństwo, omówi aplikację oraz wyłoni najlepszego gracza.

Event z goglami VR może liczyć nawet 5 stanowisk. Liczba okularów zależy od tego, ile osób uczestniczy w konkursie. Poniżej przedstawiamy krótki opis poszczególnych stacji.

Ewakuacja VR

Opis aplikacji: uczestnik musi wydostać się z płonącego budynku oraz ugasić pożar za pomocą gaśnicy oraz hydrantu. Później przenosimy się do pomieszczania objętego ogniem (pożar uchwycony kamerą 360).

Wiedza: aplikacja została opracowana na bazie Brytyjskiego Standardu i przedstawia scenariusze dotyczące tego, jak należy się zachować, gdy zobaczysz pożar oraz co zrobić, gdy usłyszysz alarm pożarowy. Dodatkowo zdobywasz wiedzę dotyczącą urządzeń przeciwpożarowych, zasad prowadzenia ewakuacji, środków gaśniczych, podręcznego sprzętu pożarniczego oraz zagrożeń pożarowych.

 

Pierwsza pomoc VR

Opis aplikacji: uczestnik ma za zadanie udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. W tym: skaleczenie, resuscytacja, defibrylacja oraz zakrztuszenie. Aplikacja połączona jest z fantomem, dzięki czemu odczytujemy liczbę uciśnięć oraz ich tempo. Co ciekawe, program odczytuje nie tylko kliknięcia na pilocie, ale także głos gracza.

Wiedza: aplikacja została opracowana na podstawie algorytmu podstawowych zabiegów:  resuscytacyjnego i automatycznej defibrylacji zewnętrznej (BLS/AED) Europejskiej Rady Resuscytacji. Ponadto, w aplikacji przedstawiono algorytm postępowania u osób dorosłych z niedrożnością dróg oddechowych spowodowanych ciałem obcym.

 

 

Wypadek drogowy/potrącenie

 

Opis aplikacji: aplikacja składa się z dwóch części. W pierwszej gracz jest świadkiem wypadku drogowego, a jego zadaniem jest uratowanie osoby uwięzionej w płonącym aucie.

W drugiej oglądamy potrącenie pieszego z perspektywy pierwszej osoby. Zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy, opatrzenie złamań oraz użycie wyposażenia apteczki.

 

Wiedza: gracz dowiaduje się, jak prawidłowo przeprowadzić akcję ratowniczą, w tym: jak zawiadomić odpowiednie służby, udzielić pomocy oraz obsługiwać sprzęt ratowniczy.

 

Razem to zrobimy – gra zespołowa w VR

Opis aplikacji: zawodnicy mają 5 minut, aby zapoznać się z instrukcją obsługi, która pomoże im rozbroić niebezpieczny ładunek. Rozgrywka odbywa się w zespołach.

Wiedza: zawodnicy opanowują wiedzę z zakresu gry zespołowej, współpracy oraz umiejętnego dowodzenia.

Spacer na wysokości

 Opis aplikacji: zawodnicy mają pokonać swoje słabości i podjąć próbę przejścia po dwumetrowej desce na wysokości 100 metrów. Gra odbywa się oczywiście w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Wiedza: uczestnicy opanowują umiejętność zachowania spokoju w czasie potencjalnie niebezpiecznych i kryzysowych sytuacji

 

 

Aplikacje VR dają wiele możliwości zaangażowania pracowników i nigdy nie pozostawią uczestnika bez przemyśleń na temat bezpieczeństwa. Dzięki realnym sytuacjom jakie spotyka graczy zwiększamy prawdopodobieństwo poprawnego zachowania w sytuacji zagrożenia.

Według badań, aplikacje VR zwiększają nawet 7-krotnie zapamiętywalność przedstawionego materiału szkoleniowego, więc warto spróbować i wykorzystać tę technologię do wspierania bezpieczeństwa we własnym zakładzie pracy.

Poznaj więcej szczegółów jak dzień bezpieczeństwa może wyglądać u Ciebie: